top of page

Na czym polega pisanie pracy doktorskiej?

Pisanie pracy doktorskiej to złożony proces, który polega na prowadzeniu oryginalnych badań naukowych i dokumentowaniu ich w formie rozbudowanego opracowania. Praca doktorska powinna wnosić nową wiedzę do danej dziedziny nauki i być wynikiem samodzielnej, głębokiej analizy tematu. Pisanie pracy doktoranckiej składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem w pisaniu pracy doktorskiej jest wybór tematu. Po wyborze tematu, doktorant opracowuje koncepcję badawczą, definiując problem badawczy, cele pracy oraz pytania badawcze lub hipotezy, które chce przetestować.

 

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie dogłębnego przeglądu literatury.

Polega to na zebraniu i analizie istniejących badań, teorii i publikacji na temat wybranego zagadnienia. Bardzo ważnym etapem pisania pracy doktorskiej jest przeprowadzenie badań naukowych. Badania te mogą mieć formę eksperymentów, analiz danych, badań terenowych, badań teoretycznych.

 

W tym czasie doktorant gromadzi dane, które będą podstawą do sformułowania wniosków i udowodnienia lub obalenia postawionych hipotez. Zebrane dane są następnie analizowane za pomocą odpowiednich metod badawczych. Analiza ta pozwala na wyciągnięcie wniosków i uzyskanie odpowiedzi na pytania badawcze. W tej części pracy doktorskiej doktorant przedstawia wyniki badań.

 

Po zakończeniu badań i analizy wyników, doktorant przystępuje do pisania pracy. Ostatecznym etapem jest obrona pracy doktorskiej przed komisją. Doktorant prezentuje swoje badania, odpowiada na pytania i broni swoich wniosków. Obrona kończy się, gdy komisja uznaje, że praca spełnia wymagania naukowe i zasługuje na przyznanie stopnia doktora.

Potrzebujesz pracy dyplomowej? Zapraszamy! 

bottom of page